Marihuana lecznicza i choroba Parkinsona

Obecnie istnieje silne zainteresowanie właściwościami terapeutycznymi medycznej marichuany. Naukowcy testują marihuanę w leczeniu wielu schorzeń i chorób, w tym schorzeń neurologicznych, głównie choroby Parkinsona. Choroba Parkinsona jest jedną z najczęściej występujących chorób w społeczeństwie. Powoduje drżenie, spowolnienie ruchowe, niestabilność postawy oraz zaburzenia równowagi i koordynacji. Jednak wyniki nowego przeglądu sugerują, że objawy tej choroby można poprawić za pomocą medycznej marihuany.

Medyczna marihuana może być obiecująca dla choroby Parkinsona, ponieważ  związki kannabinoidowe w marihuanie wiążą się z receptorami dopaminy, aby zmniejszyć działanie zmniejszonej dopaminy w mózgu. Zasadniczo związki te zastępują normalne związki, na które choroba Parkinsona ma niekorzystny wpływ. Zapobieganie uszkodzeniom neuronów może spowolnić postęp choroby. Dużą uwagę koncentruje się wokół przeciwzapalnych i przeciwutleniających efektów marihuany, które mogą zapobiegać uszkodzeniom neuronów. Naukowcy twierdzą, że zapalenie może uszkadzać neurony produkujące dopaminę - której brak przyczynia się do problemów z ruchem w chorobie Parkinsona.

Istnieje potrzeba stosowania bezpieczniejszych leków w leczeniu choroby Parkinsona, a medyczna marihuana może stanowić realną alternatywę lub dodatek do obecnego leczenia choroby Parkinsona.

W badaniach klinicznych oceniano, czy marihuana może łagodzić objawy motoryczne i pozakrzepowe choroby Parkinsona, jak również dyskinezy, czyli mimowolne ruchy, które mogą być wynikiem długotrwałego stosowania lewodopy (leku stosowanego w chorobie Parkinsona). Ogólnie rzecz biorąc, badania wykazują, że marihuana i kannabinoidy są skuteczną metodą leczenia choroby, poprawiają łatwość poruszania się i zmniejszają ból.

Podobne wpisy